W tym roku święto to przypadło na 6 dzień października.
Święto to istnieje w kalendarzu już od 1999 roku w pierwszy piątek października. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku.
To święto jest słabo rozpowszechnione.
Postanowiliśmy ten fakt zmienić i poinformować Was, że jest takie wesołe święto.
Znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora.
Motto François Rabelais:
„Śmiech - to szczere królestwo człowieka. Człowiek potrzebuje śmiechu, by zachować zdrowie.”
Dzięki śmianiu się, które towarzyszy nam od urodzenia, stajemy się szczęśliwsi, zapominamy o troskach dnia codziennego, żyjąc chwilą. Chwilą obfitującą w radość. W ten sposób tworzy się lecznicze koło szczęścia. Śmiech i radość są bardzo potrzebne ludziom. Psycholodzy stwierdzają, że osoba pogodna lepiej radzi sobie z trudnościami, lepiej się uczy, lepiej wychowuje, lepiej funkcjonuje w społeczeństwie.
Śmiech oddziałuje na wiele narządów naszego ciała, usprawniając ich funkcjonowanie. Powstaje w centralnym układzie nerwowym. Jest spontaniczną reakcją układu nerwowego, niezależną od naszej woli. Ponadto podczas śmiechu w organizmie zwiększa się wydzielanie endorfin, określanych jako hormony szczęścia. Śmiech działa relaksująco na nasz organizm i redukuje stres.
Uśmiech zbliża ludzi, sprzyja pozyskiwaniu sympatii i jej odwzajemnianiu, odblokowuje emocje, poprawia nasze samopoczucie, korzystnie wpływa na kondycję fizyczną i biologiczną człowieka.
Śmiech doskonale wpływa na naszą psychikę oraz potrafi przejąć kontrolę nad całym naszym ciałem: poprawia nastrój, dodaje energii, zwiększa poczucie pewności siebie, pomaga w zwalczaniu stresu, wzmacnia system immunologiczny, jest świetnym ćwiczeniem aerobiku, wpływa odmładzająco, zwiększa pewność siebie.
Dlatego zachęcamy wszystkich do uśmiechu każdego dnia.
Dzień uśmiechu