Zasady odpłatności

ZASADY ODPŁATNOŚCI OBOWIAZUJĄCE OD 1 GRUDNIA 2011 ROKU W ZWIĄZKU Z WPROWADZONĄ NOWĄ UCHWAŁĄ RADY MIASTA LEGIONOWO W SPRAWIE USTALANIA OPŁAT ZA ŚWIADCZENIA UDZIELANE W PUBLICZNYCH PRZEDSZKOLACH PROWADZONYCH PRZEZ GMINĘ MIEJSKĄ LEGIONOWO.
ZASADY ODPŁATNOŚCI
1. Przedszkole finansowane jest z budżetu gminy w zakresie realizacji podstawy programowej określonej przez Ministra Edukacji Narodowej, w wymiarze 5 godzin dziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 13.00
2. Wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkole, które wykraczają poza realizację podstawy programowej określa Uchwała Rady Miasta Legionowo w sprawie ustalenia opłat za świadczenia udzielane w publicznych przedszkolach prowadzonych przez Gminę Miejską Legionowo.
3. Świadczenia opiekuńczo-wychowawcze udzielane przez przedszkole, wykraczające poza podstawę programową, realizowane w czasie pobytu dziecka w przedszkolu, są odpłatne w godzinach od 13.00 do 16.00.
4. Wysokość miesięcznej opłaty zostaje naliczona zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Legionowo i będzie iloczynem stawki za każdą rozpoczętą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu oraz liczbą rzeczywistych godzin pobytu dziecka w przedszkolu w danym miesiącu.
5. W przypadku korzystania ze świadczeń przedszkola przez dwoje lub więcej dzieci z jednej rodziny opłata, o której mowa w ust. 4 ulega obniżeniu o 25 % za drugie i każde następne dziecko.
6. Opłata, o której mowa w ust. 4 nie obejmuje kosztów wyżywienia oraz kosztów zajęć dodatkowych, prowadzonych na wniosek rodziców/opiekunów prawnych przez inne niż przedszkole podmioty.
7. Warunki korzystania ze stołówki przedszkolnej w tym wysokość opłat za wyżywienie ustala dyrektor przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym, z zastosowaniem przepisu art. 67a ustawy o systemie oświaty.
8. Szczegółowe zasady funkcjonowania stołówki przedszkolnej określa jej regulamin.
9. Opłaty za świadczenia udzielane w przedszkolu dziecka oraz za wyżywienie naliczane są za dany miesiąc w rzeczywistym wymiarze i wpłacane na konto przedszkola do 10-go kolejnego miesiąca. Po tym terminie będą naliczane ustawowe odsetki karne za nieterminowe wpłaty.
10. Listy opłat z wyszczególnieniem należności sporządza się na podstawie obecności dziecka zapisanej w ewidencji /dziennikach zajęć/ dziennego pobytu dziecka w przedszkolu i wywiesza do wiadomości rodziców do 5-go dnia następnego miesiąca.
11. Rodzicowi/opiekunowi prawnemu przysługuje prawo wglądu do ewidencji dziennego pobytu dziecka prowadzonej przez przedszkole, w zakresie dotyczącym dziecka nad którym sprawuje władzę rodzicielską lub opiekę.
12. W przypadku zwłoki w odpłatności za świadczenia udzielane przez przedszkole będą naliczane odsetki ustawowe. O zachowaniu terminu wpłaty decyduje data wpływu środków na rachunek bankowy przedszkola.
13. Jeżeli rodzic/opiekun dopuści się zwłoki z zapłatą należności co najmniej za dwa miesiące, dyrektor ma prawo, skreślić dziecko z listy wychowanków przedszkola
w trybie natychmiastowym. Skreślenie dziecka z listy wychowanków przedszkola nie zwalnia rodzica/prawnego opiekuna z obowiązku uregulowania należnej zaległości.
Odpowiedzi na ewentualne pytania, dotyczące zasad odpłatności udziela dyrektor przedszkola.